Jövőre is a SZÉP-kártya lehet a legnépszerűbb elem a cafetéria-rendszerben - közölte a BDO Magyarország az MTI-hez eljuttatott elemzésében.
Kitértek arra: a szociális hozzájárulási adó 2019. július 1-jén 2 százalékponttal csökkent, emiatt az ideihez képest 2020-ban éves összevetésben kissé magasabb összegű cafeteria-kifizetésekkel számolhatnak a munkavállalók.
A 2019. január elsejétől életbe lépett új szabályok jelentősen növelték a legtöbb cafeteria-elem adó-és járulékterhelését, ennek hatására a cafeteria-juttatások rendszere gyakorlatilag két elemre mérséklődött - mutatott rá Kis-Makár Andrea, a BDO Magyarország vezető cafeteria-tanácsadója. Hozzátette: idén a BDO cafeteria-tanácsadási szolgáltatását igénybe vevő vállalatok majdnem 700 dolgozója a cafeteria juttatások értékének 54 százalékát a SZÉP-kártya valamelyik alszámlájára igényelte, míg a készpénzbeli megváltás volt a második legnépszerűbb elem 40 százalékkal.
A SZÉP-kártya továbbra is kedvezményesen adózó juttatás marad, 32,5 százalékos adóterhe (15 százalék szja + 17,5 százalék szocho) jóval a bérként adózó juttatásoké alatt marad.
A kedvezményes adózás az egyes SZÉP-kártya alszámlák esetében eltérő keretösszegekre vonatkozik: a szálláshely alszámlán 225 ezer, a vendéglátás alszámlán 150 ezer, míg a szabadidő alszámlán 75 ezer forint a felső határ, melyek túllépése esetén a különbözetre már 38,35 százalékos összesített adókulcs vonatkozik. Várható, hogy ez a juttatási forma 2020-ban is megőrzi részesedését a cafeteria-rendszerben.
A BDO összeállítása szerint a második legnépszerűbb elem várhatóan jövőre is a pénzkifizetés lesz. Bár ez a juttatás bérként adózik, így a munkavállalók a juttatást alacsonyabb összegben kapják meg, azonban jelentős részük így is az azonnal és szabadon elkölthető elemet preferálja az üdülési juttatással szemben.
Akik érintettek, szívesen élnek majd az összeghatár nélkül járó adómentes óvodai és bölcsödei költségtérítéssel, az önkéntes nyugdíj-és egészségpénztári tagok közül is vannak, akik a cafeterián keresztül fizetik tovább tagdíjukat.
Idén a még 2018-ban megkötött egyéni kockázati (élet-, baleset- és egészség-) biztosítások alapján történő díjfizetések adómentesek voltak, ám ezek legkésőbb az év végéig kifutnak, ezt követően már semmilyen kedvezmény nem vehető majd igénybe utánuk.
A munkáltatók jövőre is köthetnek csoportos biztosítást munkavállalóik meghatározott körére, ebben az esetben a fizetett díj egyes meghatározott juttatásnak minősül, amely után a bérnél kedvezőbb, 38,35 százalékos közterhet kell csak megfizetni - olvasható a BDO elemzésében.
MTI